КПІ ім. Ігоря Сікорського
Навчально-науковий Фізико-Технічний Інститут

Безпека операційних систем і комп’ютерних мереж

Ця дисципліна надає студентам знання і практичні навички із впровадження і застосування механізмів захисту оброблюваної інформації на рівні операційних систем і комп’ютерних (обчислювальних) мереж, а також з оцінювання ефективності систем і окремих модулів, що реалізують зазначені механізми. Дисципліна належить до циклу дисциплін до циклу дисциплін професійної та практичної підготовки.
Вивченню цієї дисципліни мають передувати такі дисципліни як

• «Вступ до спеціальності» (основні принципи організації захисту інформації в інформаційно-комунікаційних системах, поняття про політику безпеки і модель загроз),
  • «Операційні системи» (включаючи основи системного програмування),
  • «Комп’ютерні мережі» (модель взаємодії відкритих систем, базові відомості про представлення інформації для її передавання мережею, основні мережні протоколи стеку TCP/IP),
  • «Захист програм і даних» (основні механізми захисту, такі як розмежування доступу, ідентифікація й автентифікація, аудит),
  • «Теоретичні основи захисту інформації» (моделі політики безпеки, дискреційне і мандатне розмежування доступу).

Засвоєння цієї дисципліни є необхідним для вивчення дисципліни «Створення, впровадження і супроводження комплексних систем захисту інформації».

Мета вивчення дисципліни – забезпечити здатність студентів розробляти модель загроз, політику безпеки інформації (на рівні правил розмежування доступу), обґрунтовано обирати і грамотно налаштовувати засоби захисту в операційних системах і обчислювальних мережах.

Завдання вивчення дисципліни – забезпечити знання і уміння студентів згідно наведеного переліку.
Студенти повинні знати:

• основні загрози безпеці інформації в операційних системах і обчислювальних мережах;
  • сучасні вітчизняні й міжнародні стандарти й нормативні документи, що регламентують вимоги до захищеності інформації і критерії оцінювання систем щодо безпеки оброблюваної інформації;
  • механізми і засоби захисту, які впроваджуються в операційних системах і обчислювальних мережах;
  • принципи побудови систем захисту, властивості систем захисту, склад і архітектуру систем захисту.

Студенти повинні уміти:

• визначати загрози безпеці інформації в операційних системах і обчислювальних мережах для конкретної системи;
  • визначати й оцінювати окремі функціональні сервіси безпеки в операційних системах і комп’ютерних мережах із залученням вітчизняних нормативних документів системи ТЗІ і міжнародних стандартів;
  • застосовувати і налаштовувати штатні засоби захисту основних сучасних операційних систем і обчислювальних мереж від атак.

Дисципліна викладається як для студентів напряму підготовки 6.170101 “Безпека інформаційних і комунікаційних систем”, так і для студентів спеціальності 8(7).04030101 “Прикладна математика” (спеціалізації “Математичні методи кібербезпеки” і “Прикладна криптологія”).

Для напряму підготовки 6.170101 “Безпека інформаційних і комунікаційних систем” кредитний модуль “Безпека операційних системи і комп’ютерних мереж” згідно ОПП входить до дисципліни “Захист в інформаційно-комунікаційних системах” і читаєтьсяє у 7-му семестрі. Паралельно студенти виконують курсову роботу з кредитного модулю “Безпека операційних системи і комп’ютерних мереж. Курсова робота”, що також входить до тієї ж дисципліни.

Для спеціальності 8(7).04030101 “Прикладна математика” (спеціалісти, магістри) дисципліна “Безпека операційних систем і комп’ютерних мереж” згідно ОПП віднесена до дисциплін самостійного вибору навчального закладу і включає один кредитний модуль, що читається у першому семестрі навчання за ОПП підготовки магістрів (спеціалістів)

Курс лекцій з кредитного модуля “Безпека операційних систем і комп’ютерних мереж” для обох спеціальностей читає доцент кафедри інформаційної безпеки М.В.Грайворонський

Матеріали на сайті:

Програми

Питання до екзамену

Підручник

Грайворонський М. В., Новіков О. М. Безпека Інформаційно-Комунікаційних Систем. – К.: Видавнича група BHV, 2009. – 608 с.: іл. (PDF, 33 MB)

Конспекти лекцій

Лекція 1 Вступ до кредитного модуля. Концептуальний підхід до захисту інформації. Структура кредитного модуля. Анотація Презентація (PDF, 112 kB)
Лекція 2 Модель загроз для операційної системи Анотація Презентація (PDF, 158 kB)
Лекція 3 Розроблення захищених ОС Анотація Презентація (PDF, 198 kB)
Лекція 4 Стандарти оцінювання захищених систем Анотація Презентація (PDF, 202 kB)