НТУУ "КПІ" Фізико-Технічний Інститут

Кафедра інформаційної безпеки

×
Вхід:

Питання і відповіді – для абітурієнтів

Graivoronskyi

Шановні абітурієнти, а також родичі і знайомі абітурієнтів!

На цій сторінці ви можете знайти інформацію про нашу кафедру, яка вас цікавить. Ви також можете задавати свої питання електронною поштою за адресою
mykola.graivoronskyi@gmail.com
Деякі ваші питання і наші відповіді на них будуть додаватись на цю сторінку.

З повагою,
в.о. завідувача кафедри, доцент Грайворонський Микола Владленович


Чим відрізняються спеціальності Прикладна математика (113) і Кібербезпека (125)?

Насправді вони ближче, ніж це може здаватись. На перший погляд, прикладна математика – це наука, а кібербезпека – це практична діяльність. У цьому є лише маленька частинка правди.

Прикладна математика – це застосування методів математики до вирішення практичних завдань. Сучасна прикладна математика здебільшого працює на комп’ютерні технології. Тобто, це наукове підгрунтя для розвитку сучасних інформаційних технологій. Наприклад, наша кафедра пропонує вам спеціалізацію “Математичні методи комп’ютерного моделювання”. В наш час будь-який сучасний науковий експеримент, будь-яка новітня технологія, будь-яка машина, що створюється, спочатку піддається ретельному моделюванню на комп’ютерах. Тільки після того, як моделювання підтвердить розрахунки і очікування проектувальників, переходять до детального розроблення проекту і створення прототипів.

Кібербезпека – більш дискусійна сфера діяльності. Деякі джерела звужують її предмет, стверджуючи, что це фактично лише частина інформаційної безпеки, що стосується лише середовища комп’ютерних мереж (іноді навіть згадують лише мережу Інтернет). А інші, навпаки, розширюють предмет кібербезпеки, і мають на це підстави – адже кіберпростір охоплює і комп’ютерні мережі, і усі пристрої, які у цих мережах працюють, і усі комп’ютерні технології, і людей, які ці технології і пристрої застосовують. До речі, деякі з цих питань обговорювались на Всеукраїнській науково-практичній конференції студентів, аспірантів та молодих вчених, яку ФТІ проводить кожний рік. Рекомендую вам переглянути матеріали конференції – побачите, якими питаннями займаються наші студенти старших курсів і викладачі, і як це пов’язано з нашими спеціальностями і спеціалізаціями.

Отже, і прикладна математика, і кібербезпека спрямовані на комп’ютерні технології і вимагають від студентів достатньо фундаментальних знань математики і інформатики. Тісний зв’язок цих двох спеціальностей можна проілюструвати також і на такому прикладі. Спеціалізація “Математичні методи кібербезпеки”, яку пропонує вам наша кафедра, раніше належала до спеціальності Прикладна математика (за старим переліком спеціальностей), але з 2015 року ця спеціалізація належить до спеціальності 125 Кібербезпека.

Так що ж обрати?

Є багато різних факторів, що можуть впливати на ваш вибір. Деякі організації (здебільшого державні установи) для певних посад можуть вимагати диплом саме за спеціальністю Кібербезпека. Але якщо ви забажаєте продовжити освіту за кордоном, або навчатись за кордоном деякий час за програмою академічної мобільності, то знайти відповідну пропозицію за спеціальністю Прикладна математика буде значно легше і доступніше.


Яка різниця між спеціалізаціями спеціальності Кібербезпека?

Спеціальність 125 Кібербезпека – нова, вона була введена у новий перелік спеціальностей у 2015 році. Але деякі спеціалізації, які входять до цієї спеціальності, за старим переліком фактично були окремими спеціальностями. Звичайно, після того, як вони увійшли до нової спеціальності, вони були дещо оновлені, насамперед – шляхом удосконалення навчальних планів, включення в них новітніх дисциплін, урахування закордонного досвіду.

Наша кафедра пропонує вам дві спеціалізації спеціальності Кібербезпека:

    • Системи і технології кібербезпеки (СТКБ)
    • Математичні методи кібербезпеки (ММКБ)

 

Перша з цих спеціалізацій (СТКБ) – це прямий нащадок спеціальності “Безпека інформаційних і комунікаційних систем”. Випускники орієнтовані на практичну діяльність в галузі комп’ютерної безпеки.

Друга спеціалізація (ММКБ) раніше існувала (з тією ж назвою) в спеціальності Прикладна математика. Випускники також орієнтовані на діяльність в галузі комп’ютерної безпеки, але вони мають більш фундаментальну підготовку з математики і краще підготовлені до участі у розробці новітніх технологій захисту.

Ще одну спеціалізацію спеціальності Кібербезпека – Системи технічного захисту інформації – пропонує абітурієнтам Кафедра фізико-технічних засобів захисту інформації. Ця спеціалізація більш суттєво відрізняється від двох попередніх, вона більше стосується радіоеолектронних пристроїв, і менше – комп’ютерних технологій.